צוואה
ירושה
הפרייה חוץ גופית
הסכם הורות
גירושין
אימוץ חו"ל
 
עורכי דין - דף הבית >> דיני משפחה >> גירושין >>
 שטר הכתובה
משפחה וגירושין

גירושין

עשר עצות מעשיות

הסכם ממון

האם לחתום על הסכם ממון

ידועים בציבור

תצהיר לחיים משותפים

הסכם הורות

בין מי שאינם בני זוג

משמורת ילדים והסדרי ראיה

חלוקת רכוש - פירוק שיתוף

נכסי קרירה בשעת גירושין

צו הגנה

למניעת אלימות במשפחה

תביעות גירושין

עשה ואל תעשה

גישור חובה

בכל סכסוך בין בני זוג

הסדרים רכושים בעת גירושין

גירושין - מרוץ הסמכויות

בית הדין הרבני או בית משפט למשפחה

בגידה

כעילת גירושין

תשלום מזונות לאב

מזונות במשמורת משותפת

מחלת נפש של בן הזוג

דירה מלפני הנישואים

שטר הכתובה

נישואים אזרחיים

ירושה צוואה

הפריית מבחנה

שלילת מזונות

מבן מתנכר

כלכלת נישואים נכונה

מקרים של "לא נעים"

צור עמנו קשר
 

מזונות במשמורת משותפת

מהפיכה בתחום פסיקת מזונות לקטינים?

חיים להם בני זוג יחדיו, מביאים ילדים לאוויר העולם, ומגדלים אותם במאמצים משותפים ובמשק בית משותף. משכורות שני ההורים מופקדות לחשבונם המשותף של בני הזוג, ומתוך חשבון זה נושאים בני הזוג בכלל הוצאות חייהם ובהוצאות חייהם של ילדיהם המשותפים.

 

לתאום פגישת יעוץ התקשר
 אל מזכירתנו, סהרה, בטלפון: 5468888 03

במקרים דחופים התקשר אל עו"ד הנר: 5523333 050

 

מזונות במשמורת משותפת

במשמורת משותפת אין כל סיבה שהאב ישלם מזונות לקטינים, במיוחד כאשר האם משתכרת היטב.

בפרוץ משבר בין ההורים, וכאשר מההכנסות שהספיקו עד לאותו מועד בקושי רב לקיומו של משק בית אחד, נאלצים ההורים לקיים שני משקי בית ונדרש אחד מהם לשאת לבדו במלוא הוצאות חייהם ההכרחיות של הילדים. ואילו ההורה האחר שהשתתף אף הוא עד לאותו מועד בהוצאות חייהם ההכרחיות של ילדיו הקטינים פטור מכך לחלוטין. כיצד ניתן ליישב תוצאה שכזו עם ערכים של שוויון וצדק??"

כך כותב, בין היתר, כב' הש' יעקב כהן, סגן הנשיא לענייני משפחה בבית המשפט בראשל"צ, בפסק דין שניתן ממש לאחרונה (11.12.13), פסק דין אשר בסופו קובע השופט, כי אב לשלושה ילדים אשר מצויים במשמורת משותפת לוו ולגרושתו, לא ישלם לידי האם אף לא שקל אחד כדמי מזונות, אלא כל האחד מההורים יזון ויכלכל את ילדיו בזמן השהות עם ההורה.

בכך העניק השופט כהן גושפנקא למגמה חדשה ההולכת ומתרחבת בבתי המשפט לענייני משפחה, לפיה נזנחת הגישה הישנה-נושנה לפיה אב חייב באופן אבסולוטי במזונות ילדיו הקטינים (כפי שקובע הדין הדתי), ואותה גישה ישנה מפנה מקומה לגישה חדשה של שוויון, ושל פסיקת מזונות בצורה מאוזנת, על דרך של איזון כולל של הכנסת שני ההורים מכל המקורות.

בפסק הדין סוקר הש' כהן את התפתחות המגמות החדשות בתחום המזונות בשנים האחרונות, במיוחד במקרים בהם השתכרותה של האם עולה בהרבה על השתכרותה שם האב, וכמובן במקרים בהם נפסקה משמורת משותפת ושני ההורים חולקים את השהות עם הקטינים באופן שווה. השופט סוקר את ההתמודדות של בתי המשפט האחרים עם הסוגייה, ומתברר כי מספר שופטים לענייני משפחה מצאו כל אחד דרכים מקוריות "לעקוף" את הדין הדתי הוותיק, הקובע כאמור כי המזונות של הקטינים יחולו על כתפי האב בלבד, והצליחו למצוא פתרונות יצירתיים כיצד להחיל את עקרון השווויון כל פסיקת מזונות לקטינים לאחר הגירושין.

הש' כהן כותב, כי כאשר אם המשתכרת היטב מגישה נגד בעלה לשעבר תובענה למזונות, הרי שהתובענה לוקה בחוסר תום לב ובחוסר הגינות. זוהי גישה חדששנית ומקורית. הש' כהן שב וקורא בשלהי פסק דינו לשאר חבריו השופטים לדאוג לתחושות צודקות, שוויוניות והוגנות, ולפסיקות מאוזנות, למרות החוק הקיים המטיל על בני זוג יהודיים את הדין הדתי.

נדמה כי אכן רוח חדשה מנשבת במסדרונות בתי המשפט לענייני משפחה. אמנם, עדיין ישנם שופטים אשר פוסקים בדרך המסורתית, ויתכן בהחלט כי על פסק דינו של הש' כהן יוגש ערעור. אולם יחד עם זאת אין להתעלם מהמגמות החדשות המופיעות בפסיקה, ובהחלט ניתן לומר כי מצויים אנו בפתחו של עידן חדש בכל הנוגע לפסיקת מזונות.

מאת: צבי זף, עו"ד
משרד עו"ד צבי זף ושות' – התמחות בתחום דיני משפחה וירושה
רח' ז'בוטינסקי 155 רמת-גן, טל. 6132339 03
www.zeff-law.com

 

ירושה וצוואה

 

האתר שלנו היה לך לתועלת?

הוכח זאת :-)  היה חבר שלנו!

 

 

לתאום פגישת יעוץ התקשר
 אל מזכירתנו, סהרה, בטלפון: 5468888 03

במקרים דחופים התקשר אל עו"ד הנר: 5523333 050

 

Avocat FrançaisEnglish  עברית

מאת: Gabriel Hanner