צוואה
ירושה
הפרייה חוץ גופית
הסכם הורות
גירושין
אימוץ חו"ל
 
עורכי דין - דף הבית >> דיני משפחה >> גירושין >>
 בגידה כעילת גירושין
משפחה וגירושין

גירושין

עשר עצות מעשיות

הסכם ממון

האם לחתום על הסכם ממון

ידועים בציבור

תצהיר לחיים משותפים

הסכם הורות

בין מי שאינם בני זוג

משמורת ילדים והסדרי ראיה

חלוקת רכוש - פירוק שיתוף

נכסי קרירה בשעת גירושין

צו הגנה

למניעת אלימות במשפחה

תביעות גירושין

עשה ואל תעשה

גישור חובה

בכל סכסוך בין בני זוג

הסדרים רכושים בעת גירושין

גירושין - מרוץ הסמכויות

בית הדין הרבני או בית משפט למשפחה

בגידה

כעילת גירושין

תשלום מזונות לאב

מזונות במשמורת משותפת

מחלת נפש של בן הזוג

דירה מלפני הנישואים

שטר הכתובה

נישואים אזרחיים

ירושה צוואה

הפריית מבחנה

שלילת מזונות

מבן מתנכר

כלכלת נישואים נכונה

מקרים של "לא נעים"

צור עמנו קשר
 

בגידה

בגידה כעילה לגירושין

למרבה הצער, בגידות הינן חלק ניכר מהמאפיינים של משברים בין בני זוג נשואים. מעבר לתדהמה וההפתעה שהם נחלתו של בן הזוג הנבגד, והחיים תחת צל החששות שחווה בן הזוג הבוגד, הרי שלבגידה השלכות משמעותיות בכל הנוגע למערכת היחסים המשפטית בין שני בני הזוג, גם בבית הדין הרבני וגם בבית המשפט לענייני משפחה.

 

לתאום פגישת יעוץ התקשר
 אל מזכירתנו, סהרה, בטלפון: 5468888 03

במקרים דחופים התקשר אל עו"ד הנר: 5523333 050

 

בגידה כעילת גירושין

על בגידה כעילת גירושין נפוצה

חשוב לדעת כי במקרה ומוכח בפני בית דין רבני כי אשה בגדה – הרי שבעלה חייב לגרש אותה (כלומר בית הדין מחייב את הבעל והאשה להתגרש מיידית). למרבה הפלא, אין הדבר חל במקרים ההפוכים, ואם מתברר כי הבעל בוגד – הוא רשאי לפצות על כך, להתנצל בפני האשה, ולהישאר נשוי לאשתו.

להלן יובאו מספר הדגמות להשלכות של מעשה בגידה בין בני זוג:

על פי ההלכה היהודית, יש הבדל בין בעל שבוגד לבין אשה שבוגדת:

על פי ההלכה היהודית, בעל חייב לשלם מזונות אשה כל עוד הם נשואים.

אשה שבגדה בבעלה ובגידתה הוכחה, עלולה לאבד את זכותה למזונות מבעלה. לעומת זאת, בעל שבוגד באשתו, לא תוטל עליו כל סנקציה בנושא המזונות או סנקציה כספית אחרת לפיצוי האשה בגין הבגידה.

חיוב בגירושין (במתן גט) בגלל בגידה:

על פי ההלכה היהודית, ניתן להתגרש רק בהסכמה של שני בני הזוג או כאשר מוכחת עילת גירושין באופן חד משמעי ואז בית הדין הרבני מוסמך לחייב בגט. בגידת אשה בבעלה (אשר הוכחה באופן חד משמעי) מהווה עילת גירושין ולכן, בית הדין הרבני רשאי לתת פסק דין המחייב את האשה להתגרש.

לעומת זאת, גבר שבוגד, גם אם הבגידה הוכחה, עדיין יכול לבקש מחילה ולטעון כי ברצונו לעשות שלום בית ואז לא יחויב לתת גט לאשה, גם אם האשה רוצה בגט. אך יודגש, כי במידה והבעל בגד באשה באופן חוזר ונשנה ובכך השפיל את כבודה באופן קבוע, אזי זוהי התנהגות הנחשבת לעילה לחיוב הבעל לתת לאשה

מרוץ הסמכויות:

במצב של בגידה, כמו במצבים אחרים, הצד הבוגד או הנבגד צריך להיוועץ בעו"ד לאיזו ערכאה (בית הדין או ביהמ"ש) כדאי לפנות, הכול לפי פרטי העניין. יש חשיבות גדולה למי שפונה קודם ולערכאה הנבחרת, ולכן חשוב מאוד כלקוח/ה לפרט בפני עו"ד את כל פרטי המקרה ללא השמטה או שינוי אף פרט, על מנת לקבל במהירות עצה נכונה איכן לפתוח את התיק לפני בן/ת הזוג האחר/ת.

בישראל קיימת סמכות מקבילה הן לבית הדין הרבני והן לביהמ"ש לענייני משפחה, לדון בנושאים הקשורים לגירושין, כגון: הרכוש, המזונות ומשמורת ילדים. (ישנם יוצאים מן הכלל, כגון: בגירושין עצמם, דהיינו הגט, ידון רק בית הדין הרבני, ובמזונות ילדים ידון בית דין רבני רק בהסכמת הצדדים, אחרת הסמכות לבית משפט). הערכאה הנבחרת (בית הדין או ביהמ"ש) תהא זו שאחד מבני הזוג פנה אליה ראשון ופתח/ה תיק, יש השלכות רבות לערכאה בה ידונו הדברים, אין המלצה גורפת לבעל או לאשה איכן לפתוח את התיק, אלא הכול תלוי בנסיבות המקרה ובמה שרוצים להשיג מהתהליך.

קרא עוד על מרוץ הסמכויות בדין הישראלי

ההבדל ביחס לנושא הבגידה בין בית המשפט לענייני משפחה לבין בית הדין הרבני:

מבחינת החוק, בכל הנוגע לדיני המזונות, על בית המשפט לענייני משפחה לפעול על פי הדין העברי, לכן, בית המשפט לענייני משפחה מוסמך לבטל מזונות של אשה שבגדה בבעלה. אך, בית המשפט יפעיל סנקציה חמורה זו רק אם הבעל יוכיח את בגידת האשה באופן חד משמעי, במסגרת הליך הוכחות בביהמ"ש.

נשים – שימו לב:

אשה שבגדה לא תוכל להינשא לגבר עימו בגדה, מאחר ועל פי ההלכה אשה שבגדה בבעלה "אסורה לבעלה (אשר ממנו התגרשה) ולבועלה (הגבר עמו בגדה)".

לעומת זאת, גבר שבוגד, אין מניעה כי יתחתן עם האשה עמה בגד באשתו.

השלכות הבגידה על זכויות ברכוש:

על פי הדין העברי, אם יוכיח הבעל שאשתו בגדה בו, יוכל לנשלה מחלקה ברכוש והיא תקבל רק את מה שנותר מהנדוניה, אך בעל שבגד באשתו – לא יפסיד כל זכות ברכוש על פי ההלכה. החוק הישראלי שלל את ההפליה בין הגבר לאישה וקבע כי במועד הגירושין יערך איזון משאבים בין בני הזוג ורכושם יחולק בחלקים שווים ביניהם, אלא אם הסכימו בכתב לחלוקה אחרת. על פי החוק, בחלוקת הרכוש בין בני הזוג, אין כל רלוונטיות לשאלת הבגידה.

לסיכום:

אשה שבגדה או נבגדה, ברוב המקרים רצוי שתקדים את בעלה, ותגיש תביעותיה בבית המשפט לענייני משפחה. גבר שבגד או נבגד, ברוב המקרים רצוי שיקדים את האשה, וימהר לכרוך את כל הנושאים הקשורים לגירושין בבית הדין הרבני.

אך כפי שציינתי לעיל, אין תשובות חד משמעיות ויש להיוועץ עם עו"ד לקבלת עצה מהימנה באשר לערכאה אליה כדאי לפנות, המועד בו כדאי לפנות ואילו מהתביעות יש להפנות לאיזו ערכאה, מאחר ולעיתים מומלץ לפצל את התביעות לפי הנושא לערכאות שונות.

מאת: צבי זף, עו"ד
משרד עו"ד צבי זף ושות' – התמחות בתחום דיני משפחה וירושה
רח' ז'בוטינסקי 155 רמת-גן, טל. 6132339 03
www.zeff-law.com

 

תשלום מזונות לאב במקום לאם

 

האתר שלנו היה לך לתועלת?

הוכח זאת :-)  היה חבר שלנו!

 

 

לתאום פגישת יעוץ התקשר
 אל מזכירתנו, סהרה, בטלפון: 5468888 03

במקרים דחופים התקשר אל עו"ד הנר: 5523333 050

 

Avocat FrançaisEnglish  עברית

מאת: Gabriel Hanner