דף הבית > הבראת חברות >
הבראה או קריסה של עסק

הבראה או קריסה של עסק

התדרדרות כלכלית של עסקהבראה או קריסה של עסק

חלק ניכר מאנשי עסקים המגיעים להתייעצות במשרדנו בנושא פירוק חברה או פשיטת רגל, צופים ו"מתכננים" את התרסקות העסק זמן רב מראש, תוך ראיה מפוקחת שלעסקם אין כל תקווה.

 כמובן שתכנון זה עדיף לאין שיעור על ישיבת צפרדע בסיר ההולך ומתחמם מבלי לנקוט בצעדים מתוכננים מושכלים.

 חלילה, אין הכוונה לכך שבעל העסק ידרדר את עסקו במכוון תוך כוונה פלילית. להיפך: אין כל טעם לבעל העסק להיכנס למחויבויות חדשות רק על מנת להציל עסק שממילא נועד לקריסה.

לתאום פגישת יעוץ, התקשר אל מזכירתנו, סהרה: 5468888-03

לחץ להתקשרות: 03-5468888 

התדרדרות כלכלית של העסק - הבראה או קריסה

ישיבת צפרדע

זכורה לי שורה מסרט בו נאמר שאם נשים צפרדע במים רותחים, היא תקפוץ מיד החוצה עם כוויות קלות. אם נשים אותה במים קרירים ונגביר בהדרגה את החום, היא תשב שם עד שתמות מבושלת. מיד תתברר הרלבנטיות של שורה זו.

ואולם, על בעל העסק לגלות ראשית את התדרדרות החברה מראש ובזמן ולנסות קודם להבריאה כפי שיפורט להלן.

כיצד נבחין בתחילת התדרדרות העסק?

ובכן, קיימים מספר ברומטרים העומדים לרשות המנהל עסק וכל שעליו לעשות הוא לקרוא נכון את המפה:

קודם כל, יוכל להיוועץ ברואה החשבון שלו אשר מכין את מאזניו מזה מספר שנים. ניתן בנקל להשוות את נתוני השנים הקודמות ולהיווכח שהעסק מתדרדר, ההוצאות גדלות וההכנסות קטנות.

"אור אדום" מידי המזהיר מפני התדרדרות כלכלית של העסק הוא יתרת החובה הגדלה בבנק. לבעל העסק המידע האם החוב לבנק ההולך וגדל וחונק את פעילות העסק, נובע מהשקעה חדשה בחברה אשר תניב פרי תוך תקופה קצרה, או בגלל התדרדרותו.

ספקים המצמצמים את האשראי הניתן לעסק עשויים לשמש כאות אזהרה אחרונה. לספקי החברה מידע רב על העסקים להם הם מוכרים את סחורתם ולו רק בגלל עמדתם בצומת מידע. הספק יודע את מתח הרווחים בעסק, מצב עסקיהם של המתחרים, ומידע נוסף רב אשר ניתן להסיקו מאופן התנהלות החברה .

אם יווכח הספק כי קיים סיכון שהסחורה המסופקת לחברה לא תשולם ינקוט במהרה בצעדים למניעת הסיכון המיותר מבחינתו: העלאת מחיר, צמצום אשראי, מכירה במזומן בלבד וכו'.

כמובן שלא תמיד אשם בעל העסק בהתדרדרות. לעיתים קיים משבר כללי בענף או בכלל במשק, ולפעמים העסק מקבל מכה כלכלית מעסקה בודדת לא מוצלחת.

כך או כך, על בעל העסק הנבון להיערך למצב החדש במהירות ובחכמה.

רשימת "אל תעשה"

לעיתים העסק נוטל הלוואה חדשה על מנת לכסות הלוואה ישנה והריבית שנצטברה בה. במצב זה ברור מעל לכל ספק כי העסק בהתדרדרות וכי יש לתכנן צעדי מנע. לא יואיל הרבה לעסק נטילת הלוואה לכיסוי הלוואה קודמת שהעסק לא הצליח לכסות.

  • פניה לשוק אפור וניכיון שיקים בריבית נשך.

  • החלפת שיקים.

  • שיקים טובה.

משל הצפרדע

לעיתים רחוקות מצליח איש העסקים להבחין באופן מפוקח בהתדרדרות, אם בגלל הדחקה ואי יכולת להודות בכישלונו ואם בגלל שאינו מצליח לחשוב מה לעשות כעת. לא נכנס כאן להליך הפסיכולוגי ולמחסומים הנפשיים העוצרים את מנהל החברה מלהבריא את עסקו או להחליט כי החברה הגיעה לסוף דרכה ולתכנן את התרסקותה. אך נציין כי בידי משרדנו הניסיון וההבנה לעזור לאיש העסקים בהחלטות של תכנון לטווח ארוך וגם מיידי בעניין זה, כמו בייעוץ יומיומי במהלך התהליך.

על כל פנים, בשלב זה על איש העסקים המפוקח לקבל החלטה המורכבת מעשרות נתונים סותרים, האם לנסות להביא את החברה ל"הבראה", תוך השקעת כספים נוספים מתוך הונו האישי או מתוך הלוואות או לחלופין להיערך ל"התמוטטות" החברה הצפויה ולנסות לרככה ככל הניתן.

כמובן שלא נוכל לייעץ על גבי דפי אתר זה כיצד לבחור בין שתי האפשרויות המורכבות כפי שמורכבים חיי העסקים ומנהליהם. להלן, נדון בכל אחת מאפשרויות אלו, בהנחה שאיש העסקים, מנהל החברה בחר באלטרנטיבה זו.

אולי תתעניין לדעת מי אנחנו ומהו ניסיוננו בתחום הבראת עסקים, התמחותנו בפשיטות רגל וייצוג חייבים בהוצאה לפועל

לתאום פגישת יעוץ, התקשר אל מזכירתנו, סהרה: 5468888-03

לחץ להתקשרות: 03-5468888 

הבראת חברות וגם על התמוטטות עסקית

 

לדף הראשי
ENGLISH
הבראת חברות
הימורים
דיני חברות
רישום חברה בחו"ל
הקמת חברות
פתיחת עסק חדש
חשבון בנק מוגבל
פירוק חברות
מיסוי בינלאומי
מקלטי מס
חשבנות בנק בחו"ל
דיני אינטרנט
תביעות ובתי משפט
חובות
הוצאה לפועל
פשיטת רגל
בוררות
הבראת חברות
צוואה
ירושה וצו ירושה
דיני משפחה
יזמות עסקית
תוכנית עסקית
אמנות למניעת כפל מס
דיני בנקאות
מקרקעין
הסכם הפריית מבחנה
מיסוי מקרקעין
מס שבח
פטור ממס שבח
מס רכישה
חוק מיסוי מקרקעין
נדל"ן - מקרקעין
זכויות יוצרים
קניין רוחני
אימוץ ילדים בחו"ל
אודות הנר-עופר עורכי דין

לתאום פגישת יעוץ, התקשר אל מזכירתנו, סהרה: 5468888-03

לחץ להתקשרות: 03-5468888

רחוב בן-יהודה 242 תל אביב

Avocat FrançaisEnglish  עברית

מפת אתר