צוואה
ירושה
הפרייה חוץ גופית
הסכם הורות
גירושין
אימוץ חו"ל
 
עורכי דין - דף הבית >> דיני משפחה >> ירושה >>
מס על ירושה

ירושה

צוואה

למי כדאי להכין צוואה ?

עריכת צוואה

כיצד עורכים צוואה

צוואה הדדית

צוואה כאשר יש ילד נכה

שאלות בנושא עריכת צוואה

ירושה בחיים

מיסוי ירושה -מס עיזבון בישראל

מס שבח על דירת ירושה

ירושה בפשיטת רגל

חוק הירושה

חוק הירושה - הוראות

ירושה על פי דין

ירושה על פי צוואה - צורה

תוקף צוואה

הוראות צוואה

מזונות מן העזבון

צו ירושה - קיום צוואה

מנהל עזיבון

ניהול עזבון

חלוקת עיזבון

ניהול העזבון וחלוקתו

על ידי היורשים

אחריות יורש לחובות

ירושה בינלאומית

משפט בינלאומי פרטי לעזבון

הוראות חוק הירושה

צור עמנו קשר

יעוץ משפטי טלפוני, Skype או במייל

 

מס על ירושה

האם חלים מיסים על ירושה? האם צוואה יכולה למנוע חובת תשלום מס? מיסוי ירושה בחיים?מס על ירושה

אמנם בשנת 1981 בוטל מס עזבון בישראל, ואמנם חוק מיסוי מקרקעין קובע בסעיף 4: "הורשה אינה מכירה או פעולה באיגוד לעניין חוק זה", כלומר שחוק מיסוי מקרקעין אינו חל על הורשה, אך יש לשים לב לעובדה שבבוא היורשים לממש את ירושתם, עליהם להיזהר ממלכודות המס שטומנת להם חוסר הזהירות והחיפזון לקבל לידיהם צו ירושה או צו קיום צוואה.

 

לתאום פגישת יעוץ התקשר
 אל מזכירתנו, סהרה, בטלפון: 5468888 03

במקרים דחופים התקשר אל עו"ד הנר: 5523333 050

 

מס על ירושה

כלומר, העברת נכסי העזבון ליורשים אינה יוצרת כשלעצמה חבות במס כלשהי,

תוצאה זו מביאה אזרחים זרים רבים (צרפתים לדוגמה) לרכוש נכסי נדל"ן בישראל אשר מהווה מקלט מס עבורם. מס ירושה במדינות העולם כה מכביד עד כי ברוב המקרים נאלץ היורש למכור את נכס הנדל"ן אשר ירש על מנת לממן את מס עזבון החל באותה מדינה.

כיצד זה נעשה?

האזרח הזר רוכש בישראל נכסי נדל"ן כגון דירת מגורים אותה הוא משכיר ברוב ימות השנה והוא מגיע להתגורר בה בעת חופשה או נסיעת עסקים בישראל. הוא עורך צוואה אצל עורך דין לפיה כל רכושו בישראל יחולק בין קרוביו. הצוואה הישראלית אינה חלה על נכסים בארץ מוצאו על מנת שלא לעורר את שלטונות המס הזרים. כתוצאה מכך מקבלים היורשים דירה בירושה הפטורה ממס עזבון.

ואולם קיימת סכנה בתכנון מס זה משום שעל פי חלק מחוקי מדינות העולם, יחול מס עזבון הזר גם על נכסים המצויים בישראל. המקום לפתרון בעיה זו הוא בבדיקת האמנה בין המדינות למניעת כפל מס

 

טעות בתכנון הירושה תביא לחיוב במס

ובכל זאת מהו הסיכוןבישראל: קיימים מקרים בהם יורשים המבקשים לחלק ביניהם את העזבון באופן שונה מכפי שירשו במקור יאלצו לשלם מס. ראה לדוגמה מיסוי מקרקעין שנתקבלו בירושה.

דוגמה: אח ואחות אשר יורשים יחדיו חנות ודירה. האחות מבקשת לקבל את הדירה והאח מבקש לעצמו את החנות, תוך תשלומי איזון ביניהם. סעיף 5(ג) לחוק מיסוי מקרקעין אמנם מאפשר חלוקה שונה בין היורשים מכפי שירשו במקור, אך היורשים חייבים להיות מודעים לעובדה שהחל מאותו מועד, כל נקיטת פעולה או הליך משפטי וכן אי נקיטת פעולה ביחס לעזבון עלולים להביא לחבות במס שבח.

כיצד ניתן למנוע מריבות בין יורשים ולמנוע חבות במיסוי מקרקעין

הכנת צוואה באמצעות משרד עורכי דין הבקיא בהליכי ירושה ואשר בעל התמחות מיוחדת במיסוי ומיסוי מקרקעין, או במקרים בהם המוריש כבר הלך לעולמו והותיר את היורשים ללא צוואה או עם צוואה שאינה מתאימה לחלוקה המבוקשת על ידם, פניה לקבלת יעוץ של משרד עורכי דין כזה, תמקסם את הנאת היורשים מן העזבון.

על ירושה בחיים

חוק הירושהאוסר ירושה או צוואה בחייו של המוריש. ואולם, לעיתים, המוריש מבקש להבטיח כי נכסיו יגיעו באופן מוחלט לידי יורש מסוים מבלי להותיר כל אפשרות בידי היורשים ה"פוטנציאלים" (יורשים על פי דין) לערער על החלטתו. במקרה כזה, יבצע בעל הנכס העברה ללא תמורה של נכסיו לידי היורש. העברה כזו, גם אם תקרא בפי העם ירושה בחיים, תסווג על ידי המשפט כ"מתנה" הנשלטת על ידי חוק המתנה ועל ידי חוק החוזים.

במקרה זה, יחול מיסוי מקרקעין על המתנה, ואולם במקרים מיוחדים יהיה המעביר, נותן המתנה פטור מתשלום מס שבח והמקבל יהיה זכאי לתשלום מופחת של מס רכישה. קרא הרחבה בנושא ירושה בחיים.

קרא עוד כיצד להימנע ממיסי מקרקעין בשעת העברת ירושה בחיים

ראה גם:

כיצד עורכים צוואה

למי כדאי להכין צוואה

שאלות נפוצות בנושא עריכת צוואה

 

 

מס שבח על דירת ירושה

וגם על: ירושה בפשיטת רגל

 

האתר שלנו היה לך לתועלת?

הוכח זאת :-)  היה חבר שלנו!

 

 

לתאום פגישת יעוץ התקשר
 אל מזכירתנו, סהרה, בטלפון: 5468888 03

במקרים דחופים התקשר אל עו"ד הנר: 5523333 050

 

 

Avocat FrançaisEnglish  עברית

מאת: Gabriel Hanner